צבע ומצב רוח

האם עברתם ליד קיר אדום עז והרגשתם תחושה של עוררות יתר? האם שהיה לצד גווני טורקיז ממלאה אתכם בכוחות? מה מעורר בכם חלל צהוב? ועד כמה נעים לשבת במטבח כתום? (בטוח שיש שם תבשילים טעימים במיוחד) הצבע משפיע עלינו, כי הוא מגלם רטטים שונים, הצבע יכול גם לשנות את מצב רוחנו, הנה כמה דוגמאות להשפעותיו. 

אדום מעורר אנרגיה 

האדום הוא אחד מגווני הבסיס של גלגל הצבעים, הוא גם גוון מרכז אנרגיית הבסיס בגוף, הוא מקושר להישרדות, לצרכים גופניים, הוא גם הגוון עם הרטט הנמוך והדחוס ביותר בקשת הצבעים, ולכן הוא גם מגלם את האנרגיה הראשונית והגולמית ביותר. הוא הלהט, הוא צבע המאדים. הוא הכוח המניע, הוא מעורר, חלוצי, מחמם, משפיע על קצב הלב, הוא האדום המלהיב. האדום יכול להיות מיושם במגוון טונים – הוא יכול להיות חי ולהגביר את הדופק, ואפשר יהיה לאזן את השפעתו הדחוסה עם גווניו המשלימים כמו הלילך. 

האדום יכול להיות מיושם גם במרקם מאט, כמו יין, כמו בגוון של תבלין חריף (מה שמוסיף חמימות ויציבות לחלל), אפשר להמשיך איתו לגוון צרוב יותר, אדמתי, ואז להפוך את התוצאה לאוריינטלית, אך חשוב מאוד להיזהר מאוד במינון שלו כדי לא לגרום לעצבנות. מומלץ לשלב את האדום במקום בו יש צורך בעוררות אנרגטית, מומלץ לעדן אותו במרחבים שבהם יש התכנסויות חברתיות. 

כתום וצהוב – להרים את האנרגיה 

הכתום והצהוב הם גוונים בעלי רטט גבוה יותר, הם פחות דחוסים אנרגטית ומעוררים את הרוח, אלו גוונים שמפיחים חיים במרחב. שילוב של גוון כתום במטבח מעורר שמחה וחיוניות, נגיעות של כתום זוהר בחלל מונוכרומטי יחיו כל פינה אפלה, כשרוצים לעורר התלהבות מומלץ לשלב כתום וצהוב יחדיו, וכשרוצים להכניס את אור השמש פנימה, מומלץ לגוון בגוון צהוב בהיר. הצהוב ישתלב נהדר על רקע רצפה חומה וקירות צבעוניים. למתקדמים – לאיזון האווירה מומלץ לצרף אבזור בגוון המשלים בגלגל – כחול, נרות, אגרטלים, כריות, קיר תכלכל – תחושת האיזון כבר מובטחת. 

להוסיף איזון עם ירוק 

הירוק הוא גוון משני בגלגל הצבעים, הוא נוצר מערבוב של שני גוונים ראשיים – צהוב וכחול. עם הירוק ניתן ליצור אווירה חמימה או קרירה בהתאם לטון הגוון, הירוק מקושר לטבע ולכפר, נוסך שלווה ומרגיע. במניפת הגוונים הירוקה אפשר למצוא עושר רב – החל מגווני האזמרגד העזים, שיתאימו בשילוב גווני לבן ובניגודיות של מג'נטה ודובדבן, דרך ירוק מנטה קריר, שנוטה יותר לכחול מאשר לצהוב, ולכן הוא משרה שלווה ומצנן את האווירה ועד לירוק אחו, מרווה וזית, אשר נחשבים לגוונים מתונים, תומכים ומחבקים, אשר מתאימים במיוחד לבתים בערים סואנות. גוונים ירוקים רכים "מעגלים" את החלל, מרככים קווים זוויתיים ומעדנים גאומטריה גסה. 

משב רוח רענן – הכחולים 

הגוונים הכחולים, שעמם אני מונה גם את הטורקיז מוסיפים צלילות לחלל ותחושה של ניקיון. הטורקיז עצמו מעודד תקשורת בריאה, וכידוע הוא מקושר למערכת החיסון ולכן נחשב כצבע מגן. שילוב של גוונים כחולים במרחב יביא עמו שקט ורוגע, הניגוד המוחלט לגוון האדום הניצב מולו במניפת הצבעים – שמביא להט ודחפים גופניים. 

בין גווני הכחול ניתן למצוא את מניפת גווני הים, מים צלולים, כחול הנראה כמו צבעי המים באיים הקריביים, תכול המזכיר את גוון השמיים, כחול נסוג שמאפשר לפתוח חללים קטנים, כחול קר-כקרח, שיאזן את בעלי המזג החם וייצור תחושה של טוהר בחלל. כחול אלקטרה שחרף דחיסותו יוצר תחושת אסתטיקה. הכחול ניתן לערבוב עם גוונים סגלגלים יותר המרככים את מראהו הקריר או לערבב בגוון עז מאוד המקושר ליוקרה. לבסוף הכול עניין של מינון, מהילה והצללה כשבכל נקודת זמן יוצרים את הגוון המדויק. 

שקט ורומנטיקה 

קבוצת הצבעים האחרונה הם הסגול והוורוד. הסגול מעורר תחושה של הרהורים, מרחב למחשבה, מוטיב להתרוממות רוח, כיוון שהתדר שלו מהיר וקליל, מתאים במיוחד בתקופות המאופיינות בתהליכי צמיחה. סגול בגוון עמוק יותר ישדר יוקרה, לעיתים הוא כה עז שדי לשלב אותו באביזר עיצובי או בפינה קטנה. מומלץ לשלב את הגוון הסגול בחדר השינה, כיוון שהוא מאזן צרכים שונים ומאפשר רגיעה, אינדיגו הוא אחד הגוונים המומלצים למטרה זו. 

הוורוד הוא גוון נהדר, שיכול להשתלב גם עם סגול, אך גם עם גוונים תומכים והוא נפלא עם זהב, גם וורוד נע בין קשת צבעים רחבה החל ממג'נטה עזה ודחוסת אנרגיה ועד ורדרדים פסטליים, אשר מעניקים תחושת ריחוף בחלל. ורוד יכול להיות נועז, אך גם עדין, בגוון מתקתק או בגוון יוקרתי, שקיפות ורודה תשקף בחמימות את אור השמש, ותשתלב היטב הן בעיצובים חמים והן בעיצובים קרירים. 

לסיכום, מניפת הצבעים עשירה יותר מגווני הבסיס, ומאפשרת לתמוך בקשת של מצבים אנושיים, מבני נשמה ורגשות, לצבע יש כוח, והצבע מעביר אנרגיה, ואשמח להעביר אנרגיה זו לביתכם. 

צרו עמי קשר לפרטים נוספים. 

אהבתם? שתפו את הכתבה >>